Siano w diecie królików i gryzoni

Siano w diecie królików i gryzoni - 

0 komentarze

Siano w diecie królików i gryzoni – wybór

Siano w diecie królików i gryzoni odgrywa bardzo znaczącą rolę. Stanowi podstawę codziennej diety królików, świnek morskich, szynszyli i koszatniczek. Sianko zapewnia odpowiedni poziom energii, reguluje procesy trawienne, dostarcza błonnik oraz inne składniki odżywcze. Poza tą podstawową funkcją siano sprawdza się jako ściółka, która przybliża zwierzakom naturalne warunki życia i może być przydatne do wicia gniazd, gdy na świat mają przyjść młode gryzonie. Siano wspomaga też ścieranie zębów królików i gryzoni.

Siano w diecie królików i gryzoni jest istotne, dlatego warto wybrać takie, które będzie miało najlepszy wpływ na zdrowie zwierzaka. Dostępne są różne rodzaje sianka – naturalne, dla niejadków, tymotkowe, z ziołami, z miętą, z babką, z owocami leśnymi, z rumiankiem, z warzywami czy też z melisą. Każde jest wysokojakościowe, z naturalnych łąk, posiadające odpowiednie właściwości oraz zestaw składników odżywczych, witamin i minerałów. Ważne jest też to, żeby karma była dobrana do upodobań pupila, wtedy ma się pewność, że chętnie przyswoi on pokarm, co zagwarantuje mu dostarczenie wszystkich niezbędnych wartości odżywczych.

Wysokiej jakości siano w diecie królików i gryzoni

Karmiąc pupila sianem, należy pamiętać, że musi to być produkt wysokiej jakości. Dobre siano jest koloru zielonego i ma intensywny, przyjemny zapach. Świeża karma jest chrupka i twarda, i taka też najbardziej smakuje zwierzakom. Nie należy przechowywać siana zbyt długo, ponieważ traci ono swoje właściwości. Siano w diecie królików i gryzoni może też być uzupełnione o zioła – miętę, melisę, rumianek, które podnoszą walory smakowe, a także zapobiegają infekcjom, działają antystresowo i wpływają korzystnie na pracę układu trawiennego.

Siano w diecie królików i gryzoni – na co zwrócić uwagę?

Wygląd i skład siana zależy od producenta, każde nieco się różni, jednak ważne jest to, aby zawierało niezbędne składniki i było karmą pozbawioną nawozów, pestycydów i innych środków chemicznych. Wybierając produkt, szczególną uwagę należy zwrócić na opakowanie, które powinno być szczelne, aby karma nie wysychała, ani nie dostawała się do niej wilgoć, która spowoduje groźne pleśnie i grzyby.

Jak właściwie podawać siano królikom i gryzoniom?

Siano w diecie królików i gryzoni to około 80% ich dziennego zapotrzebowania kalorycznego, ilość należy dostosować do wielkości i aktywności pupila. Siana nie trzeba wymieniać codziennie, natomiast koniecznie usunąć trzeba je wtedy, gdy jest mokre lub zabrudzone, a jego brak uzupełnić świeżą porcją przysmaku. Sianko do klatki lub paśnika trzeba dodawać co najmniej raz dziennie, a przy sprzątaniu należy je w całości wymienić na świeże. Sianko w domu powinno się przechowywać w suchym i bezpiecznym miejscu.

Co zrobić gdy siano w diecie królików i gryzoni się nie sprawdza?

Zdarza się, że zwierzak nie ma apetytu na ten rodzaj karmy. Nie wolno go wówczas zmuszać do jedzenia – bardziej odpowiednie jest stopniowe przekonywanie do spożywania siana. Wybrać można też rodzaj bardziej aromatyzowany i smaczniejszy – z ziołami, z owocami leśnymi czy z warzywami, co na pewno zachęci pupila do konsumpcji wartościowego posiłku.

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz