Królik wpodróży

Jak przygotować królika do podróży? - 

Króliki to zwierzęta domowe, które bardzo często odczuwają stres związany z podróżą i transportem. Z tego względu przed planowanym wyjazdem warto najpierw upewnić się, czy zabranie ze sobą ulubieńca jest konieczne, a dopiero później rozpocząć przygotowania, które zapewnią mu bezpieczeństwo i komfort oraz zminimalizują uczucie niepokoju.

Przygotowanie pojazdu

Należy pamiętać, że króliki źle znoszą wysoką temperaturę i duszną przestrzeń, dlatego pojazd powinien być odpowiednio chłodzony i ciągle wentylowany. Warto unikać podróżowania w najgorętszych porach dnia, aby dodatkowo nie męczyć zwierzęcia. Konieczne jest także zapewnienie stałego dostępu do świeżej, czystej wody, którą opiekun będzie mógł podawać w wygodny sposób, na przykład z przenośnego poidła, a także jego ulubionego jedzenia. Podczas podróży może czuć się zbyt niespokojny, by się napić lub coś zjeść, dlatego należy o to zadbać, planując odpowiednią ilość postojów i przerw podczas podróży. 

Odpowiedni transporter dla królika

Zaleca się, aby królik był przewożony w specjalnym transporterze o odpowiednim kształcie i rozmiarze, który umożliwi mu swobodne poruszanie się i ułożenie w dowolnym kierunku. Powinien być on wyłożony miękkim materiałem, na przykład legowiskiem, aby zapewnić antypoślizgową i komfortową powierzchnię. Przed podróżą warto zapoznać królika z transporterem w bezpiecznym mu środowisku domowym, pozostawiając uchylone drzwiczki, aby zachęcić go do uprzedniego zapoznania się z nim. W pojeździe transporter powinien być przypięty pasem bezpieczeństwa lub stabilnie zamocowany w kierunku jazdy. Podczas podróży nocnej lub w upalny dzień, klatka powinna być częściowo zakryta jakimś materiałem, co pozwoli ochronić zwierzę przed nadmiernym światłem czy blaskiem reflektorów innych samochodów.  

Zapewnienie komfortu psychicznego królikowi podczas podróży

W przypadku, gdy królik będzie bardzo spłoszony lub zachowywał się nienaturalnie, opiekun powinien okazywać mu swoją uwagę poprzez mówienie do niego i głaskanie. To pomoże go uspokoić i upewnić, że jest bezpieczny.